• slidebg1
 • slidebg1
 • slidebg1

SHIJONI TURIZMIN MALOR

Mos nguroni te vizitoni voskopojen. Nje nga vendet me te bukura malore ne Shqiperi.

Vila Private

Pervec dhomave te hotelit, tek Akademia keni mundesine te prenotoni dhe te akomodoheni ne vila te vogla druri ne mes te gjelberimit dhe ajerit te fresket te pyllit te voskopojes.

Relaksohuni ne natyren e qete

Hotel Akademia ju jep mundesine te relaksoheni jasht stresit dhe zhurmave te qytetit. Hoteli jone ndodhet prane pyjeve te voskopojes te cilet ju japin mundesine te mbusheni me ajer te paster dhe te harroni problemet tuaja.

Shijoni aktivitetet malore

Duke u akomoduar ne hotelin tone ju keni mundesi te shijoni aktivitete te ndryshme qe ofron turizmi malor sic jane, marshimi, kampingu, xhiro me kuaj etj.

Vila Druri Komode Nga Nata

Vila (shtepiza) druri me nje krevat dopjo dhe nje tek. Te pershtatshme per grupe shoqerore dhefamiliar me femije te vegjel

Shiko Dhomat

Suita Hoteli Nga Nata

Pervec vilave te drurit Hotel Akademia ju jep mundesine te akomodoheni ne dhomat e hotelit. Hoteli ka dhoma teke, dhoma cifte, dhoma treshe dhe dhoma katershe.

Shiko Dhomat

Vila Druri Suite Nga Nata

Vilat (shtepizat) familiare kane nje paradhome dhe nje dhome gjumi me krevat dopio. Ne paradhome mund te akomodohen femije te moshave te vogla.

Shiko Dhomat

Shikoni Disponibilitetin e Dhomave

Cfare ofron Hotel Akademia

  en - Shijoni Kuzhinen Tradicionale

  en - Tek Hotel Akademia do te gjeni kuzhinen tradicionale Korcare te nderthurur me ate moderne. Stafi jone ben te pamunduren qe ju te shijoni cdo gje ne ambientet e hotelit tone.

  Horse Riding

  <p>At hotel akademia you can enjoy horse riding in the clear air</p>

  en - Alpinizem

  en - Pushuesit tane kane mundesine te ngjiten ne malet e voskopojes si dhe te bejne kamping ne pyjet e voskopojes te mbushur me gjelberim dhe ajer te paster.

  en - Histori

  en - Voskopoja eshte nje vendbanim mesjetar i hershem qe daton prej vitit 1330. Lulezimin me te madh Voskopoja e ka pasur ne vitin 1764, atehere kur popullsia e saj arriti ne rreth 30 mije banore. Ne ate periudhe kishte 25 kisha me afreske nga me te lakmu

  en - Dasma

  en - Hotel Akademia ju jep mundesine te beni prenotime per te festuar diten me te rendesishme te jetes suaj. Prenotoni dasmen tuaj prane hotel akademise dhe ne do te bejme nje organizim te pa harrueshem per ju dhe per te ftuarit tuaj.

Hotel Akademia,ish kampi i pionereve ndertuar ne vitet 50 ndodhet ne largesi rreth 1000m ne veriperendim te fshatit voskopoje. Mes gjelberimit te perhershem dhe ajrit te paster, ky kamp, ka pritur dhe ka percjelle mijra femije nga e gjithe Shqiperia.

Pas restaurimit ne vitet 2000-2004 Hotel Akademia ju ofron sherbim hotelerie me 16 dhoma 13 vila, nje restorant ku mund te shijoni kuzhinen tradicionale Korcare si dhe bukurine mahnitese te natyres.

Parashikimi i Motit

Kushte te Pergjithshme

 • Free Wifi
 • Loundry service
 • Dhoma Per 5 Persona
 • Restaurant
 • Free Parking
 • Mengjesi i Perfshire

"Rreth Voskopojes"

Voskopoja eshte nje vendbanim mesjetar i hershem qe daton prej vitit 1330. Lulezimin me te madh Voskopoja e ka pasur ne vitin 1764, atehere kur popullsia e saj arriti ne rreth 30 mije banore. Ne ate periudhe kishte 25 kisha me afreske nga me te lakmuarat, ndersa tani nuk kane mbetur me shume se 8 kisha. Ne te njejten periudhe ne kete qyteterim ka pasur Akademi, Biblioteke, Shtypshkronje,artizanat te zhvilluar e tekstile dhe sherbeu si ure lidhese jo vetem brenda vendit, por edhe midis vendeve fqinje Greqi e Turqi. Mallrat qe prodhoheshin ne Voskopoje kane qene te famshme dhe ndonjehere per t'u dalluar mbanin te gdhendur shqiponjen. Voskopja u shkaterrua nga disa djegie te njepasnjeshme. Shkaterrimin e pare e ka pasur ne vitin 1769, te dytin me 1789 dhe te tretin ne 1916. Nje pjese e tregtareve voskopojare u vendosen ne Korçe e Berat ndersa shumica u largua per ne Thesali, Austri, Mbreterine e Hungarise si dhe ne Transilvan. Qyteti filloi te rimekembej disi gjate shek.19, por u shkaterrua perfundimisht me 1916, gjate Luftes Pare Boterore. Qe atehere Moskopoli, apo Voskopoja sic quhet sot, u transformua ne nje fshat te vogel me pak rendesi nga ana ekonomike. Megjithate, gjurmet e ndertimeve te mbetura dhe natyra mjaft e bukur e ketij vendi e ben terheqes per mijera vizitore cdo vit. Sot ne Voskopoje ruhen pese bazilika te medha, nje manastir, disa kisha, dy ura, disa fragmente te rrugeve kryesore te qytetit dhe qindra metra katrore piktura murale te cilat i japin mundesi vizitorit te krijoje imazhin e madheshtise se dikurshme.